جستجو
  وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی
کتاب ها
اراضی و املاک
اراضی و املاک
کارگاه های حقوق اراضی آپارتمان
دوره نگارش دادخواست
مجموعه قرارداد های مدرن
تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی، املاک و ساختمان های فاقد سند رسمی
حقوق کاربردی املاک و اراضی
حقوق کاربردی آب
مقررات اراضی داخل محدوده قانونی شهر ها
حقوق کاربردی راهنمای مراجعین به دیوان عدالت اداری
مجموعه قرارداد های مدرن 2
حقوق کاربردی راهنمای مراجعین به دادگستری دعاوی خانوادگی
نظام حقوقی حاکم بر آپارتمان در قوانین و مقررات موضوعه و رویه قضایی
مجموعه قرارداد های مدرن 4
آیین نگارش دادخواست ها و لوایح تخصصی مدرن دعاوی ثبت املاک و اسناد، شرکت ها
حقوق کاربردی اراضی در ایران
مجموعه قرارداد های مدرن 3
آیین نگارش دادخواست ها و لوایح تخصصی مدرن قراردادها، اجاره، آپارتمان
آیین نگارش دادخواست ها و لوایح تخصصی مدرن دعاوی اسناد تجاری
اعاده دادرسی،دعوی متقابل،ورود ثالث،اعتراض ثالث،جلب ثالث،تجدیدنظر خواهی
شرایط فنی و ضوابط قانونی انواع حریم در حقوق کاربردی ایران
دعاوی امور حسبی،اعسار و تقسیط،رأی غیابی و واخواهی،تأمین خواسته،دستور موقت و تأمین دلیل
کتاب روابط ،حوادث،قرارداد ودعاوی کارگر،کارفرما و کارگاه در حقوق کاربردی ایران
اعتبارنامه ها،ضمانت نامه ها،حواله ها،اسنادتجاری،بارنامه،بیمه نامه،تسهیلات بانکی،رهن،وثیقه
قواعد حاکم بر آپارتمان در حقوق کاربردی ایران
حقوق کاربردی شرایط عمومی،خصوصی و مکاتبات پیمان در مقررات و رویه قضایی
وقف و اراضی موقوفه
مقررات و فرهنگ آپارتمان نشینی
مقررات اراضی خارج از محدوده شهرها-جلد اول
مقررات اراضی خارج از محدوده شهرها-جلد دوم
قرارداد های پیش فروش و مشارکت ساحتمان
حقوق کاربردی حکم غیابی و نحوه اعتراض به آن در مقررات و رویه قضایی
مجموعه قراردادهای مدرن5
مجموعه توصیفی و تفسیری قوانین،مقررات و رویه قضایی آب و منابع آبی
نمونه اسناد رسمی توضیحی مدرن (املاک،اراضی،آب) جلد اول
نمونه اسناد رسمی توضیحی مدرن جلد دوم
حقوق کاربردی تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی،املاک و ساختمان های فاقد سند رسمی
حقوق کاربردی نسق،حق زارعانه، حق ریشه، کارافه،اراضی و املاک و باغات ،رویه قضایی
کارگاه آموزشی بررسی روابط حقوقی کارگر و کارفرما
قرارداد های مدرن 6
جملات مفید حقوقی
وکالت بلاعزل فروش هرنوع ملک، صرفا وکالت است و دلیل مالکیت وکیل نیست.
مشاوره و قبول کلیه دعاوی حوزه حمل و نقل اعم از حمل نقل زمینی،دریایی،هوایی و نگارش قراردادهای موصوف توسط گروه حقوقی متخصص بین الملل پذیرفته می شود شماره تماس 09124399731 سعید خمسه
آدرس دفتر وکالت

بلوار کشاورز -اول فلسطین جنوبی-کوچه شهید امیر حسین ذاکری-بن بست اول پلاک 1 واحد 10

پذیرش : روزهای (شنبه تا چهارشنبه ) از ساعت 10:30 الی 21:30

شماره تماس :
عباس بشیری 09121271413
سعید خمسه 09124399731

جهت اقامه دعوی خلع ید دارا بودن سند رسمی و برای اقامه دعوی تصرف عدوانی اثبات سابقه تصرف خواهان و لحوق تصرف خوانده و عدوانی بودن تصرف وی الزامی است .
به اطلاع کلیه مخاطبین گرامی می رساند این دفتر حقوقی با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص به صورت ویژه در جهت حل مشکلات و دعاوی مرتبط با اراضی خدمات ارائه می نماید .
در تخصص ماست :
حل مشکلات اراضی و ثبتی و انعقاد انواع قراردادها در تخصص ماست . جهت همکاری با دفتر حقوقی تماس حاصل فرمائید .
چاپ کتب
مفتخریم اعلام نمائیم دو جلد دیگر از مجموعه کتابهای قراردادهای مدرن ( قراردادهای مدرن 3 و 4 و5) به صورت همزمان از طریق انتشارات جاودانه جنگل چاپ گردیده و از این پس در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داشت . همچنین جلد اول این مجموعه به چاپ سوم و جلد دوم برای دومین بار به چاپ رسید . صمیمانه دست دوستان ، محققین و کلیه حقوقدانان و مخاطبان ارجمند را می فشاریم که توجهشان ره توشه ای گران قدر برای فعالیت ماست .
چاپ کتاب حقوق کاربردی املاک و اراضی ، واگذاری و ....
به اطلاع کلیه علاقه مندان می رساند : کتاب حقوق کاربردی املاک ، اراضی ، واگذاری ، تبیین مالکیت ، انتقال ، انتفاع ، ارتفاق ، تخصیص ، بهره برداری ، تملک انواع اراضی ، انفال ، منابع طبیعی ، ملی ، دولتی ، اصلاحات ارضی ( نسق زارعانه ) کشت موقت ، شهری ، موات ، شهرکهای صنعتی ، معادن ، مناطق آزاد و تجاری ، مستحدث و ساحلی ، خالصه ، مجهول المالک ، موقوفه ، مسلوب المنفعه ، دایر ، بایر ، زراعی ، باغات ، بیابانی ، کویری ، عمومی ، باتلاقی پشت سدها ، شیب دار و ... تالیف : عباس بشیری ، دکتر علی اکبر براتی دارانی ، حمید قاسمی فیض آبادی ( دانشجوی دکتری ) ، مسعود عالی پور ، امیر آذربایجانی ، سعید باقری ، محمد رضا مارانی و انسیه بشیری در 1500 صفحه به چاپ مجدد( دوم)رسید . تلفن عرضه کتاب : 66482830
کتاب های تازه تالیف
کتاب نظام حاکم بر حقوق کاربردی آب، تالیف و تدوین عباس بشیری توسط انتشارات جاودانه جنگل به چاپ رسید.
 
مجموعه قراردادهاي مدرن 1-مجموعه قراردادهاي مدرن 2-مجموعه قراردادهاي مدرن 3-مجموعه قراردادهاي مدرن 4-مجموعه قراردادهاي مدرن 5-مجموعه قراردادهاي مدرن 6-شرايط فني و ضوابط قانوني انواع حريم در حقوق کاربردي ايران-اسرار تجاري الکترونيکي کاربردي-حقوق کاربردي اراضي در ايران-روابط، حوادث، قرارداد و دعاوي کارگر، کارفرما و کارگاه در حقوق کاربردي ايران-قواعد حاکم بر آپارتمان در حقوق کاربري ايران-نظام حقوقي حاکم بر آپارتمان در قوانين و مقررات موضوعه و رويه قضايي-راهنماي مراجعين به شوراهاي حل اختلاف-حقوق کاربردي املاک و اراضي-نظام حاکم بر حقوق کاربردي آب-مجموعه تحليلي و تفسيري مقررات اراضي داخل محدوده قانوني شهرها-نکات کليدي و کاربردي مقررات و فرهنگ آپارتمان نشيني-مقررات اراضي خارج از محدوده شهرها(جلد اول-بررسي و تحليل قراردادهاي پيش فروش و مشارکت ساختمان-مقررات اراضي خارج از محدوده شهرها (جلد دوم-نمونه اسناد رسمي توضيحي مدرن (املاک،اراضي،آب) جلد اول-نمونه اسناد رسمي توضيحي مدرن جلد دوم-حقوق کاربردي تعيين تکليف وضعيت ثبتي اراضي،املاک و ساختمان هاي فاقد سند رسمي-حقوق کاربردي نسق،حق زارعانه، حق ريشه، کارافه،اراضي و املاک و باغات ،رويه قضايي-حقوق کاربردي شرايط عمومي،خصوصي و مکاتبات پيمان در مقررات و رويه قضايي
اعتبار اسناد الکترونيکي در محاکم قضايي
تاریخ انتشار : 18-02-1396

اعتبار اسناد الکترونيکي در محاکم قضايي

براي پاسخ به اين پرسش و آشنايي بيشتر با اسناد، ادله و امضاهاي الكترونيكي گفت‌وگويي را با دكتر مرتضي شهبازي‌نيا و عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس ترتيب داده ايم كه قسمت اول آن در پي مي‌آيد.
همان‌طور كه مي‌دانيد امروزه با گسترش فناوري اطلاعات دسته جديدي از ادله و اسناد الكترونيكي به منصه ظهور رسيده است. اين اسناد و ادله كه تحت عنوان اسناد و ادله الكترونيكي شناخته مي‌شوند، چه خصوصياتي دارند؟
 ادله الكترونيكي نسبت به ادله سنتي بسيار قابل تغييرتر و قابليت دستكاري بيشتري دارند و احتمال جعل در آنها بسيار بيشتر است. به اين ترتيب براي اين‌كه دادگاه بتواند به استناد يك دليل الكترونيكي حكم صادر كند بايد اصالت آن دلايل را احراز كند. همان‌طور كه مي‌دانيم حجم بسيار زيادي از معاملات و مبادلات مالي در دنياي امروز از طريق سيستم مجازي رايانه‌اي و فضاي سايبر صورت مي‌گيرد؛ لذا ادله الكترونيكي در حال حاضر نقش بسيار زيادي در اين حوزه ايفا مي‌كنند و بخش مهمي از حقوق و تعهدات مردم مستند به اين ادله الكترونيكي است. از طرف ديگر اين دسته از اسناد و دلايل جديد قابل تغيير هستند. همين موضوع نشان‌دهنده اهميت احراز اصالت ادله و اسناد الكترونيكي است. به هر حال دادگاه در صورتي كه اصالت اين اسناد خاص مورد انكار و ترديد قرار گرفته باشد يا نسبت به آنها ادعاي جعل شده باشد، بايد اصالت آن را احراز كند تا بتواند آن را مستند حكم خود قرار دهد.
به نظر شما اساسا چه روش‌هايي براي خدشه وارد كردن به اصالت اسناد الكترونيكي وجود دارد؟
 قبل از پاسخ به اين سوال ابتدا بايد گفت زماني كه يك فايل يا داده رايانه‌اي ايجاد مي‌شود، در جاهاي مختلف سيستم رايانه‌اي آثار و نشانه‌هايي از آن فايل يا داده ديده مي‌شود. به اين ترتيب با يك بي دقتي اين فايل يا سامانه از بين نخواهد رفت. اين در وضعيتي است كه آن دليل يا سند الكترونيكي در يك سيستم رايانه‌اي باشد. اگر سيستم‌هاي رايانه‌اي ديگري نيز به آن رايانه متصل باشد، امكان وجود آن دلايل و اسناد الكترونيكي در ديگر سيستم‌هاي رايانه‌اي متصل نيز وجود دارد. به اين ترتيب امحاي داده يا سامانه رايانه‌اي تقريبا غيرممكن است. مگر اين‌كه سيستم رايانه‌اي به طور فيزيكي از بين برود كه چه بسا ادله و اسناد الكترونيكي كه به صورت فايل يا داده رايانه‌اي بر روي آن رايانه‌ ذخيره شده است، از بين برود. البته در اين فرض هم ممكن است، آن فايل يا داده از سيستم رايانه‌اي تخريب‌شده به حافظه‌هاي ديگري نيز منتقل شده باشد.
در مقابل دستكاري ادله و اسناد الكترونيكي راحت است. دستكاري ادله الكترونيكي امر خيلي پيچيده‌اي نيست. فرض كنيد كه يك سند الكترونيكي به صورت يك ايميل ارسال شده باشد. شما چه بسا مي‌توانيد با امكانات فني كه وجود دارد، باعث ايجا تغيير در مفاد آن سند يا دليل الكترونيكي شويد. البته اين تغييرات در اغلب موارد قابل كشف مي‌باشد. يعني در حقيقت كارشناس رايانه‌اي مي‌‌تواند تاريخي را كه در آن تاريخ ادله الكترونيكي مزبور تغيير يافته است را به راحتي شناسايي كند، ولي احتمال تغيير آن زياد است، زيرا نسخه اصلي در ادله و اسناد الكترونيكي معمولا وجود ندارد.
اصل موضوع و شايد مهمترين نكته‌اي كه در زمينه تفاوت احراز اصالت در اسناد و ادله الكترونيكي با اسناد و ادله سنتي وجود دارد، اين است كه در اسناد سنتي و كتبي نسخه اصل وجود دارد. يعني در آنجا يک نسخه اصل است که اگر کسي بخواهد سند يا دليل سنتي را دستکاري کند، تغييرات بايد بر روي آن نسخه اصلي اعمال شود كه اين تغييرات هم طبيعتا مشخص مي‌شود. ولي در ادله الكترونيكي هيچ نسخه اصلي وجود ندارد. زماني كه به عنوان مثال شما در حال تايپ متني هستيد، با مسامحه شايد بتوان گفت نسخه تايپ‌شده، نسخه اصل محسوب مي‌شود. ولي به محض بستن سيستم رايانه‌اي تمامي نسخه‌هاي موجود در آن سيستم كپي تلقي شوند و از يكديگر از اين بابت كه كدام اصل و كدام كپي هستند، قابل شناسايي دقيق نيستند. بنابراين با توجه به اين‌كه در اسناد و ادله الكترونيكي نسخه اصلي وجود ندارد، احتمال دستكاري در آنها كاملا وجود دارد و ما مبنايي براي تشخيص مغايرت اسناد الكترونيكي نداريم. حداقل نسخه اصلي در ادله الكترونيكي را از ظاهر آن نمي‌توان تشخيص داد، مگر آن‌كه كارشناس آن را تشخيص دهد.
امضاي الكترونيكي به عنوان يكي از مباحث نوظهور در معاملات و اسناد الكترونيكي شناخته مي‌شود. به نظر شما مفهوم اين نوع امضاي جديد چيست؟
 امضاي الكترونيكي به نوبه خود دليل اثبات دعوا محسوب نمي‌شود. امضاي الكترونيكي در واقع سبب اعتبار اسناد الكترونيكي خواهد شد. سند الكترونيكي سندي است كه منتسب به كسي است كه آن را امضا كرده باشد.امضاي الكترونيكي انواع و اقسام مختلفي دارد كه طبيعتا با آن مفهومي كه از امضاي ادله سنتي در ذهن ما هست، كمي متفاوت بوده و با آن سازگار نيست. منظور از امضاي الكترونيكي در اين‌جا اين است كه با يك ابزار نشان داده شود كه آن سند الكترونيكي منتسب به كسي كه آن را صادر كرده است. در حقيقت هويت شخص را نشان مي‌دهد.
اصولا امضاي الكترونيكي چند قسم دارد؟
 امضاي الكترونيكي ممكن است از نوع زيست‌سنجي باشد. در توضيح اين مطلب بايد گفت كه شما براي ورود يا روشن كردن بسياري از وسايل الكترونيكي نياز داريد كه از مشخصات فيزيكي خود استفاده كنيد. به عنوان مثال از طريق گذاشتن انگشت يا چشم يا صحبت كردن سيستم الكترونيكي عمل مي‌كند. در واقع سيستم الكترونيكي براساس مشخصات فيزيكي صاحب آن رمزنگاري شده است كه به اين نوع امضاي الكترونيكي، امضاي زيست‌سنجي گفته مي‌شود. نوع ديگر از امضاي الكترونيكي عبارت است از امضاي ديجيتالي. امضاي ديجيتالي نوعي از امضاي الكترونيكي است كه مشتمل بر اعداد و ارقام و نظاير آن است كه اينها مي‌توانند به صورت عمومي توليد شوند يا از طريق سيستم‌هاي خاصي كه طراحي شده است، امضاي يونيك توليد مي‌شود، يعني امضاي واحدي توليد مي‌شود كه اين امضا در سراسر جهان يكي است و كسي شبيه به آن را ندارد و به اين ترتيب انتساب آن امضاي الكترونيكي به شخص امضاكننده قطعي است. مثلا فرض كنيد كه ايميلي كه شما از طريق دفاتر خدمات الكترونيكي و دفاتر گواهي امضاي الكترونيكي مي‌گيريد، اين امضا يك امضاي يونيك است و با پسوردي كه به شما مي‌دهند تا از طريق آن وارد ايميل شويد، اين امضاي شما مي‌شود و در صورتي كه در آن ايميل، داده پيامي مبادله شد، آن داده پيام ديگر منتسب به شما ست، زيرا آن رمز تنها در اختيار شما بوده است و در سراسر دنيا هم يكي است و در واقع منحصر به فرد است. به اين ترتيب سند الكترونيكي هم كه حاوي اين امضا باشد، اعتبار بيشتري از اسناد عادي دارد.
چه انواع ديگري از امضاهاي الكترونيكي در فضاي مجازي وجود دارد؟
نوع ديگر امضاي الكترونيكي، امضاي گرافيكي است. خيلي از اوقات افراد در واقع از طريق سيستم‌هاي گرافيكي چيزي به صورت اشكال، تصاوير، اعداد يا ارقام گرافيكي را به ايميلي كه دارند، ملحق مي‌كنند كه از اين طريق هويت دارنده اسناد و ادله الكترونيكي نشان داده مي‌شود.
با توجه به نوع امضاهاي الكترونيكي كه مورد اشاره شما قرار گرفت، شرايط صحت اين نوع امضاها چيست؟
 اين نوع امضاهاي الكترونيكي شرايط صحت خاص و منحصر به فردي ندارد و مانند امضاهاي سنتي هستند. يعني نيازي نيست كه امضاي سنتي حتما شكل خاصي داشته باشد. امضا فقط نشان مي‌دهد كه كسي كه سند سنتي را امضا مي‌كند، هويتش چيست. به اين ترتيب اين نوع امضا شرايط خاصي ندارد. اين موضوع در مورد امضاهاي الكترونيكي هم صدق مي‌كند. البته امضاي الكترونيكي را به دو دسته اصلي تقسيم مي‌كنند. يكي امضاي مطمئن و ديگري امضاي عادي و غيرمطمئن است. با توجه به اين‌كه امضاهاي الكترونيكي مطمئن را دفاتر خدمات گواهي الكترونيكي مطمئن مي‌دهند، امضايي است كه منحصر به فردي است. يعني شخص و مرجع ثالث صالحي به نام دفاتر مجاز گواهي الكترونيكي آنها را صادر مي‌كنند و انتساب آن به طرف صادركننده قطعي است و به اين ترتيب ادعاي انكار و ترديد نسبت به آن امكان‌پذير نيست. درنهايت ممكن است نسبت به آن ادعاي جعل شود.
 گفت‌‍‌وگو با دکتر شهبازي نياعضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس

 

 

 

تیم حقوقی جناب آقای عباس بشیری، متشکل از متخصصان گرایش های مختلف حقوقی ازجمله گرایش خصوصی، کیفری، اراضی، قراردادها، ثبتی و ... و دارای بیش از 40 جلد کتاب حقوقی در تمام زمینه های کاربردی رشته حقوق آماده ارائه مشاوره و پذیرش وکالت شما در کلیه شاخه های حقوقی ازجمله خصوصی، کیفری، قراردادها، اراضی، ثبتی و ... می باشد.

تلفن تماس: 09122170576-09121271413

برچسب ها : وکالت, حقوقی, ادله, اثبات, دعوی

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

دوره‌ی آموزشی حقوق کاربردی اراضی در ایران (مقدماتی)
صفحه اصلي
معرفی کتابها
لوایح دفاعی حقوقی-کیفری-
کتاب قراردادهای مدرن 5
تندیس حقوق ایران
برنامه هفتگي
کلاس تدریس نسق زارعانه
مصاحبه و مقالات
گالری تصاویر
امور موکلین
سايت هاي مرتبط
قبول کلیه دعاوی حقوقی
ادله اثبات دعوی
مشاوره تلفنی
نحوه محاسبه مهریه
سوالات حقوقي كاربران
پيام هاي كاربران
فهرست و عناوین کتاب آپارتمان
آپارتمان نشینی
مقالات کیفری
حکم غیابی و نحوه اعتراض به آن ؛ واخواهی
جرایم سایبری
کارگر و کارفرما
دعاوی شهرداری و ساخت و ساز
نمونه نظریه کارشناسان دادگستری
اراضی و امور ثبتی
حمل و نقل داخلی و بین المللی
کلاهبرداری